ČASTÉ DOTAZY

Před táborem (poprvé)

Mluvte. Vysvětlete dítěti, kam pojede, s kým pojede (je dobré se dohodnout ještě s nějakým kamarádem), co tam bude dělat, jak dlouho tam bude, co může zažít. Všechny tyto informace naleznete na našich webových stránkách.

Odůvodnění: pokud jede dítě poprvé, je dobré tento proces podstoupit. Když dítě bude vědět, jak to na táboře bude vypadat, nebude se tolik bát a předejdete uplakanému údolí při předání dítěte. Bude jistější a bude se těšit na nová dobrodružství a kamarády.

Rada: prosím sdělte svému dítěti, ať veškerá svá trápení svěří oddílovému vedoucímu. My se dětem denně snažíme opakovat, že se nám mohou se vším svěřit, přesto však nastávají situace, kdy dítě něco zamlčí.

Ubytování

Děti jsou ubytovány ve čtyřlůžkových chatičkách. Je nutné jim zabalit spací pytel a baterku. Děti jsou ubytovány dle pohlaví (zákon nedovoluje ubytovat chlapce a dívky společně, ani sourozence). Děti si sami vyberou, s kým budou chtít být ubytovány - až na místě.

Změny v ubytování jsou časté v prvních dnech tábora (do té doby, než oddílovému vedoucímu dojde trpělivost :D - poté povětšinou děti spokojeně zůstanou ubytovány tam, kde jsou).

Rozdělení do oddílů

Oddíly jsou smíšené. Seznam je vytvořen již před táborem dle věku a pohlaví. Složení oddílů nelze měnit (popř. jen stejné pohlaví a stejný věk). Děti se na táboře velmi často setkávají, kamarádi spolu mohou být ubytováni, tráví spolu volné chvíle a odpolední klid. Nemusíte se bát, že by děti bez kamaráda tábor nezvládly. První dny bývají těžší, ale děti si rychle zvyknou. Pokud by přece jen problém přetrvával, budeme ho řešit přemístěním dítěte do jiného oddílu. Tuto metodu letos budeme používat již popáté a zatím ji všechny děti zvládly. Většina z nich si ji velmi chválila s tím, že poznala mnohem víc nových kamarádů a vytvořila si plno nových přátelství.

Noční hry

Děti se těchto aktivit účastnit nemusí, pokud nechtějí, k ničemu je nenutíme. Nočních her se v minulých letech zúčastnili všichni naši táborníci - někteří z nich tedy s velkými obavami a ukáplo i pár slziček, ale po noční hře byly všechny děti nadšené. Každé dítě se již v průběhu tábora ptá, kdy bude noční bojovka a velmi se na ni těší i ti největší strašpytlové.

Mobilní telefony

Mobilní telefolny na našem táboře zcela zakazujeme, je nutný souhlas rodičů při podání přihlášky (bez souhlasu nelze přihlášku přijmout). 

Odůvodnění: Děti využívají mobilního telefonu k řešení konfliktů, o nichž povětšinou táborový personál nemá ani tušení - hádka s kamarádem, dítěti nechutná jedno z jídel, stesk. Věřte nám, že většinu z těchto situací lépe vyřeší oddílový vedoucí na místě s dítětem, než vy doma na dálku. Bohužel se stává, že děti nám o svých trápeních neřeknou a ventilují je domů k rodičům, kteří z toho nejsou moudří a snaží se situaci řešit na vlastní pěst. Chvilkový stesk při usínání nebo hádku s kamarádem jsme schopni velmi rychle vyřešit na místě a za hodinu si dítě už ani nevzpomene, že se něco stalo. Pokud mu nechutná jídlo, jsme vždy schopni mu uvařit a podat nějakou náhradu. Pokud by dítě přeci jen toužilo po telefonickém kontaktu s rodiči, může poprosit kohokoliv z táborového personálu a ten mu telefon samozřejmě rád půjčí. Rodiče budou samozřejmě telefonicky kontaktováni při jakémkoliv problému nebo úrazu.

Rada: nejlepší prevencí stesku po domově je psaní dopisů. Hodně hodně dopisů. Doporučujeme psát několikrát týdně, první dopis poslat již před odjezdem na tábor, aby co nejdříve dorazil. Můžete dítěti poslat i balíček, ale prosíme, přiměřeně - hlady u nás děti netrpí.

Kapesné

Kapesné k táboru patří. Děti se naučí s penězi hospodařit a do příštího roku budou možná moudřejší a budou lépe vybírat, co si nakoupit. Kapesné je potřeba jen k nákupu pohlednic, známek, dopisů či obálek (pokud děti nemají z domova), drobných suvenýrů a sladkostí. Vše ostatní je zahrnuto v ceně tábora. Doporučujeme částku okolo 300 - 500 Kč - v drobných, nejlépe deseti a dvaceti korunách. V areálu tábora bude o poledním klidu otevřen menší bufet se sladkostmi. Děti si mohou nakoupit i při celodenním výletu (pokud tedy bude kde :D). Děti si mohou hotovost uložit u oddílového vedoucího. Za peníze a jiné cennosti neručíme, pokud nejsou uloženy u oddílového vedoucího.

Co s sebou

Spací pytel, karimatka, ešus, baterka, lahev na pití (pevná), batoh, pevné boty, čepice, pláštěnka!

Odůvodnění: toto jsou nejdůležitější věci, které dítěti na táboře nesmí chybět! Nutné! Dále se můžete inspirovat naším doporučeným seznamem vybavení, který najdete v dokumentech.

Rada: běžte s dětmi společně nakoupit např. baterku nebo spací pytel. Děti se budou na tábor více těšit, protože si sami vyberou věci jen k tomuto účelu. Kufr balte společně s dětmi, ať ví, co mají s sebou.

Dopisy a balíčky

Pište, pište, pište. 

Odůvodnění: je to nejlepší prevencí stesku. Nejen děti, ale i táborový personál se vždy na večerním nástupu těší, že mu někdo napíše.

Rada: první dopis je dobré poslat již v pátek před odjezdem, aby dopis dorazil v pondělí na tábor. Balíček poslat můžete, ale nepřenánějte to. Dítěti s sebou přibalte dopisní papír, nadepsané obálky se známkou. Děti často zapomínají adresy. Vhodné je jednu obálku nadepsat i pro babičku nebo kamaráda. S menšími dětmi dopisy píší vedoucí a instruktoři.

Vši a jiná onemocnění

V den příjezdu na tábor bude dětem provedena vstupní lékařská prohlídka - prohlídka hlavy kvůli vším, měření teploty a prohlídka uzlin pohmatem. Při zvýšené teplotě bude dítě umístěno na izolaci a podle vývoje jeho zdravotního stavu bude sjednán další postup s rodiči. Při zjištění výskytu vší budou informování rodiče a dítě si budou muset odvézt domů k ošetření. Po zbavení se vší může být dítě znovu na tábor přijato.

Zdravotnický dozor na našich tábořech zajišťuje zdravotnický záchranář. Zdravotník vede každému dítěti zdravotnickou dokumentaci + záznamy klíšťat, její kopii rodičům předáme na konci tábora zpět společně s ostatními dokumenty. Při úrazu nebo vážnějším onemocnění budou rodiče informováni neprodleně.

Rada: doporučujeme dětem před nástupem na tábor zkontrolovat hlavy kvůli vším, abychom předešli nepříjemné situaci s vracením dětí domů.

Diety a alergie

Pokud Vaše dítě trpí nějakou potravinovou alergií nebo má speciální stravu (bezlepková dieta, intolerance laktózy apod.) napište nám to prosím do přihlášky, ať se na tuto skutečnost můžeme předem připravit (sdělení v posudku od lékaře je bohužel již velmi pozdní, protože se odevzdává až při předání dítěte). Do přihlášky vypište i další alergie - lékové, senné rýmy, astma apod. Nezaměňujte prosím alergii s tím, co dítě jen nejí. Děkujeme.

Ztráty a nálezy

Za peníze a jiné cennosti neručíme. Ztráty a nálezy (především oblečení, boty, ručníky, hygienické potřeby) jsou každý den vyhlašovány na večerním nástupu. Věci, ke kterým se nikdo nepřihlásí do konce tábora, jsou vyvěšeny na naše facebookové stránky a měsíc ponechány u vedení tábora, rodiče si pro ně po domluvě mohou přijet. Po měsíci jsou věci zlikvidovány.


MÁTE DALŠÍ DOTAZY?

Kontaktujte nás.